Szabványok és normák
Szükség van egy referencia pontra, amelyhez képest meghúzható az a határvonal, amelyhez viszonyítva a termékre azt mondhatjuk, hogy ökológiai gazdálkodással állítottuk elő. Amikor ezt a referencia pontot általánosan elfogadott és elismert normákhoz viszonyítva állítjuk fel, akkor leszünk mi magunk is hitelesek. Ezért a KMR-ek leggyakrabban a nemzetközi vagy nemzeti szabványokat adoptállják: a mi esetünkben célszerű az EU BIO ajánlást (EURÓPAI TANÁCS 834/2007/EK RENDELETE) figyelembe vételével kidolgozni a normáinkat.
A KMR normáit, azaz a megfelelőségi kritériumokat, amelyek leírják és meghatározzák, hogy a résztvevők hogyan felelnek meg a szabványoknak, azt a KMR-be belépő érdekeltek együtt, közösen határozzák meg. Ez a folyamat természetesen hosszú időt vehet igénybe, azonban alapvetően hozzájárul ahhoz, hogy a résztvevők magukénak érezzék a kezdeményezést és általa elköteleződjenek a KMR iránt.
Ezek a szabványok természetüknél fogva hosszúak lehetnek, amelyeket nem szívesen olvas el mindenki részletekbe menően, de nagyon fontos, hogy a KMR tagjai :
- tisztában legyenek a követelmények részleteivel
- hozzáférjenek a szabványok alapelveihez és a fő üzeneteihez
- hozzáférjenek a szabványok telkes terjedelméhez
Általában a szabványok fő kivonatát/összegzését a termelők kézhez is kapják a kötelezettségvállalás mellékleteként.
További fontos és alapvető része a KMR-eknek, hogy van egy olyan kapcsolattartó személy, aki technikai segítséget tud nyújtani termelők számára (akiknek a termelők azonnal jelenthetik, ha nem-megfelelőségi problémájuk adódik).